30 Ekim 2009 Cuma

Aman Dikkat Domuz Gribi

Ülkemize ha sıçradı ha sıçrıycak derken 3 can aldı domuz gribi bu kadar yayılmasını önlemek bizim elimizde mi değil mi aşı olmalı olmamalı tartışmalarıda süre dursun ben vatandaş olarak elimden geleni yapıp bilgileri herkez bilsede  bilmesede önce sağlık diyerek birkez daha paylaşmak istiyorum sizlere bilginizee efenimmm,,,

VİRÜS NASIL BULAŞIYOR?
İnsanlar bu gribi hastalığa yakalanan domuzlardan aldı... Şu andaki salgın ise insandan insana bulaşma şeklinde görülüyor.

*İnsandan insana bulaşmasında, yakın temas, hastalığı taşıyanlarla aynı ortamı paylaşmak önemli rol oynuyor
Domuz gribinin (A/H1N1) belirtileri nelerdir?Domuz gribinin belirtileri, insanlarda görülen grip belirtilerine benzerdir. Bunlar:


Ateş,


Öksürük,


Boğaz ağrısı,


Yaygın vücut ağrısı,


Baş ağrısı,


Üşüme ve


Yorgunluk


gibi belirtileri içermektedir. Bazı vakalarda kusma ve ishal de görülebilmektedir


VİRÜSTEN KORUNMA YOLLARI
Genel olarak kişisel temizlik önlemlerinin alınması, kalabalık ve havasız ortamlardan mümkün olduğunca kaçınılması, zorunlu haller dışında salgının yaşandığı bölgelere olan seyahatlerin ertelenmesi gerektiği bildirildi.
Aşağıdaki önlemleri alarak sadece gripten değil; grip gibi solunum yoluyla bulaşan tüm hastalıklardan kendinizi koruyabilirsiniz:Öksürme ve hapşırma sırasında ağzınızı ve burnunuzu bir mendil ile kapatınız. Mendilinizi kullandıktan sonra çöp sepetine atınız.


Öksürdükten ve hapşırdıktan sonra ellerinizi bol sabun ve suyla yıkayınız. Alkol içeren el yıkama antiseptikleri de etkilidir.


Kirli ellerinizle gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmayınız.


Domuz gribine yakalanırsanız, belirtilerin başlamasından 7 gün sonrasına ya da belirtilerinizin tamamen geçmesinden bir gün sonrasına kadar evde istirahat ediniz.


Hastalığın bulaşmaması için çevrenizdeki kişilerden uzak durunuz.


Bulunduğunuz mekanı sık sık havalandırınız
 
Domuz gribi şüpheli bir kişi ile temastan sonraki 7 gün içinde kendinizde yukarıda sıralanan hastalık belirtileri olduğunu hissederseniz hemen 112 yi arayın, evden dışarıya çıkmayın, sağlık ekiplerinin size ulaşmalarını bekleyin.

Sağlıklı günlerr..
sources: http://www.grip.saglik.gov.tr/domuz-gribinden-kendimi-nasil-koruyabilirim-hd120-9.html
http://saglik.haber.pro/haber-Domuz-gribinden-korunma-yollari-17541.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder